Kodėl vaikas viduriuoja?

Kai kūdikis ar vaikas viduriuojaViduriavimas – vienas dažniausių mažo vaiko negalavimų. Ypač jis pavojingas kūdikiams. Nuo viduriavimo pasaulyje kasmet miršta apie 3 milijonai vaikų. Viduriuojantis vaikas greitai netenka skysčių ir mineralinių medžiagų, o išsivysčius dehidratacijai, jį gali tekti gelbėti ligoninėje. Dehidratacija tampa ypač pavojinga, jeigu vaikas dar ir vemia bei karščiuoja, nes organizmas pradeda naudoti skysčių ir mineralų atsargas. Todėl tėvams svarbu žinoti, kaip padėti negaluojančiam vaikui.

Viduriavimas nuo maisto

Viduriavimas – ne atskira liga, tai gali būti daugelio virškinamojo trakto ligų, kurias nustatys tik gydytojas, požymis. Taip pat daug ir kitų priežasčių.

Vaikai dažnai viduriuoja dėl netinkamos mitybos. Šį negalavimą gali patirti ir mažieji, ir suaugusieji aštrių patiekalų, gazuoto vandens mėgėjai. Viduriavimo priežastis gali būti saldikliai, kurių dedama į gaiviuosius gėrimus, saldainius ir kramtomąją gumą. Tėvams sunku atsispirti mažųjų smaližių reikalavimams, o didesnis šių skanumynų kiekis gali sutrikdyti vaiko sveikatą.

Kūdikis gali viduriuoti permaitintas dirbtiniu maistu, taip pat susirgęs virusine liga, pavyzdžiui, bronchitu ar gripu. Jis gali vemti ir viduriuoti paragavęs naujo mišinuko arba pamaitintas riebiu karvės pienu pagardinta koše. Normalus tuštinimasis sutrinka ir prisivalgius daug skaidulinių medžiagų turinčio maisto, taip pat – sunkiai virškinamų maisto produktų, pavyzdžiui, neprinokusių vaisių, ypač kriaušių.

Alergija maisto produktams – dar viena viduriavimo priežastis. Jei vaiko neišberia, atpažinti ją sunku. Alergiją gali sukelti adaptuoti mišiniai, karvės pienas, šokoladas, citrusiniai vaisiai, žuvis. Žindomam kūdikiui alergiją sukelia mamos suvalgytas maisto produktas. Kai kurie vaikai netoleruoja karvės pieno – dėl jame esančius angliavandenius skaidančio fermento laktazės stokos.

Viduriavimas ir vėmimas – natūrali organizmo gynybos reakcija. Grįžus prie įprastinės mitybos, šie negalavimai paprastai greitai praeina.

Žarnyno infekcijos

Vaikas pradeda viduriuoti, jei suvalgo mikrobais, pavyzdžiui, salmonelėmis užkrėsto maisto ir suserga salmonelioze, kai apsinuodija sugedusiu maistu. Viduriavimą gali sukelti antibiotikai.

Įsibėgėjus rudeniui, padažnėja infekcinių viduriavimų, kuriuos sukelia virusai: rotavirusai, noravirusai, adenovirusai ir kiti. Vaikams infekcinį viduriavimą dažniausiai sukelia rotavirusai. Ši liga dar vadinama žarnyno gripu. Rotavirusu vaikas užsikrečia nuo kitų vaikų mokykloje ir darželyje, o grįžęs namo parneša ligą kitiems šeimos nariams. Vyresnis vaikas dažniausiai užsikrečia per užterštą maistą ir vandenį.

Užsikrėsti rotavirusu galima nebūtinai bendraujant su sergančiu žmogumi. Pakanka paprasčiausiai pavalgyti neplautomis rankomis. Mažą vaiką kontroliuoti kiekvieną minutę – neįvykdoma užduotis tėvams. Todėl nežinia, kada mažylis griebs į burnytę ant grindų nukritusį čiulptuką, apseilės žaisliuką arba paglostęs gyvūną staiga nugvelbs sausainį. Pavojingi ir jau pasveikę draugai arba namiškiai, kurių žarnyne dar gyvena ligos sukėlėjai. Infekcija lengvai plinta, jei tokie pasveikusieji, pasinaudoję tualetu, nenusiplauna rankų.

Sunkiausiai šia liga serga kūdikiai ir vaikai iki 3 metų, ypač – susirgę pirmą kartą. Vėliau, kartojantis ligai, jos forma lengvesnė. Ne tokia baisi ši liga ir suaugusiesiems. Kiti rotavirusinio viduriavimo simptomai – vėmimas, karščiavimas ir pilvo skausmas. Liga prasideda staiga ir labai išsekina vaiką.

Pagalba viduriuojančiam vaikui

Gydyti viduriavimą reikia pradėti nedelsiant, kol neištiko dehidratacija. Namų vaistinėlėje pravartu turėti vaistų nuo viduriavimo, kad vaikui iš karto galėtumėte padėti. Viduriavimą mažinantis preparatas neutralizuos kenksmingas medžiagas, padės greičiau pašalinti toksinus ir atsistatyti uždegimo pažeistai gleivinei. Viduriavimas mažės ir vaikas pasijus geriau.

Taip pat iš karto turite pradėti atstatyti prarastus skysčius. Girdykite vaiką silpnomis arbatėlėmis (tinka kmynai, džiovintos mėlynės), negazuotu mineraliniu vandeniu. Skysčių vaikui duokite nedideliais kiekiais. Galite girdyti šaukštu, duoti vaikui gerti iš mėgstamo puodelio, mažesniam patogu į burnytę skystį sulašinti pipete.

Jeigu viduriuojantis vyresnis vaikas atsisako valgyti, neverskite jo. Neduokite jam riebių, rūkytų, keptų patiekalų, saldaus pieno, mažiau siūlykite pieno produktų. Tinka klijingos sriubos, ryžių košė, natūralus jogurtas, sunokęs bananas.

Jeigu įdubo akys (kūdikiui – momenėlis), vaikas mažai šlapinasi, verkia be ašarų, jo oda prarado elastingumą, galite įtarti sunkią dehidrataciją ir turite tuojau pat vykti į ligoninę.

Būtinai kreipkitės į gydytoją, jeigu kūdikis viduriuoja ilgiau nei 6 valandas, o mokyklinio amžiaus vaikas – ilgiau nei 18 valandų. Taip pat gydytojo pagalbos reikia, jeigu vaiko išmatose atsirado kraujo, jis stipriai vemia ir jam labai skauda pilvą.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook